دوره های آموزشی

ساعت

خوش آمدید

مشکل بد استارت خوردن موتورهای گرم


معمولا بد استارت خوردن موتور سرد در هوای زمستانی متداول ترین عیب مربوط به استارت زنی میباشد اما موتورهای گرم نیز به نوبه خود دچار همین مشکل میشوند.


مشکل بد استارت خوردن

بسیاری از مردم این تجربه را دارند که موتور اتومبیل شان اندک زمانی پس از خاموش شدن و در هنگام استارت زدن مجدد بخوبی استارت نمیخورد و اصطلاحا با نیش استارت روشن نمیشود اما نمیدانند که در چنین حالتی چه باید بکنند.
برای غلبه بر این مشکل ابتدا باید به علت آن پی ببریم.
اغلب عللی که موجب بد استارت خوردن یک موتور گرم میشوند مربوط به سوخت اتومبیل میشوند. وقتیکه موتور اتومبیل را خاموش میکنید همیشه مقداری از سوخت در مجاری سوخت رسانی باقی میماند . حال اگر موتور خیلی خیلی داغ باشد حرارت ناشی از آن مقداری از سوخت باقیمانده در مجاری سوخت رسان را بخار میکند و در هنگام استارت زنی مجدد – اگر استارت زنی اندک زمانی پس از خاموش کردن موتور باشد - این بخار داغ و پرفشار درمقابل سیلان یافتن سوخت و تزریق شدن آن به سرسیلندر و محفظه احتراق مقاومت نموده و اتومبیل دیر روشن شده و یا اصلا روشن نمیشود .
هنگامیکه اتومبیل خود را متوقف نموده و موتور آنرا خاموش میکنید ، حرارت داخلی آن بلافاصله شروع به پائین آمدن نمیکند بلکه تا دقایقی افزایش هم میابد !!!
( دلیل این موضوع را میتوان به از کار افتادن پروانه و واتر پمپ مربوط دانست . همچنین در هنگام حرکت و سرعت ، مقداری از حرارت موتور توسط هوایی که در پیرامون آن جریان دارد جذب میگردد و به بازده سیستم خنک کننده موتور کمک میکند. تاثیر این پدیده در فصل زمستان بیشتر و بهتر مشهود است . خودروسازان فرانسوی که از سالیان دور در بازار ایران حضور دارند برای حل این مسئله از فن برقی و یک کلید ترموستاتیک (فشنگی فن) استفاده میکنند . نمونه بارز آن پژو 405 است که همه آنرا میشناسیم و می دانیم پس از خاموش شدن موتورش ، فن برقی آن تا چند دقیقه روشن مانده و حرارت موتور آنرا را کاهش میدهد. مقایسه کنید با نسیم و صبا . مترجم )


مشکل بد استارت خوردنعامل دیگر در بد استارت خوردن موتورهای گرم بویژه در فصل گرما ، میتواند مربوط به کیفیت سوخت و تغییراتی فصلی باشد که پالایشگاه های تامین کننده بنزین در ترکیب سوخت اعمال میکنند . بدین ترتیب که پالایشگاه ها باید قبل از فرارسیدن فصل تابستان قابلیت تبخیر بنزین (Volatility) را کاهش داده و قبل از رسیدن فصل زمستان آنرا افزایش دهند . زیرا شرایط محیطی یعنی گرمای تابستان و سرمای زمستان بر قابلیت تبخیر بنزین تاثیر گذار است و برای خنثی کردن این تاثیرات ناخواسته باید تغییراتی در ترکیب سوخت اعمال گردد . حال اگر پالایشگاهی بشکل ناخواسته و یا به ناچار مجبور شود تا بنزینی با قابلیت تبخیر (Volatility) بالا را زودتر از موعد مقرر و در فصل گرما یا در اواخر آن به بازار مصرف عرضه نماید ، طبعا مشکل بد استارت خوردن در موتورهای گرم بروز خواهد کرد.
همچنین علت بد استارت خوردن و دیر روشن شدن موتورهای گرم در فصل زمستان را میتوان تا حدودی به افت توان باتری اتومبیل هم مربوط دانست . فعل و انفعالات شیمیایی که باید در یک باتری صورت گیرد تحت تاثیر سرمای زمستان قرار گرفته و کمی از توان آنرا میکاهد.

ترجمه توسط غلامرضا محمدیمنبع

جستجو وب سایت سیگنال سیستم

..:: کارآموزان سیگنال سیستم ::..

دانستنیها

آمارگیر

کليه حقوق اين سايت متعلق به سیگنال سیستم بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است

طراحی وب سایت | طراحی گرافیک | هاست و دامین